Uwaga na bardzo niskie temperatury  Przed nami kilka mroźnych dni i nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym mrozem niemal we wszystkich województwach. Według synoptyków mroźna aura utrzyma się do 1 marca. Prognozuje się temperaturę minimalną od -18 st. C do -15 st. C.  Gdy słupki rtęci pokazują kilka lub kilkanaście stopni poniżej zera, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób w podeszłym wieku czy samotnie przemieszczających się po terenach gminy. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję czy ośrodek pomocy społecznej za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Przypominamy, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe 112 i 997, a informacja szybko przekazana służbom może uratować komuś życie.  Pamiętajmy, że podczas mrozu na zamarznięcie narażone są również zwierzęta. W największym niebezpieczeństwie są psy na łańcuchach. Służby apelują, aby w taką pogodę wpuścić zwierzę do domu. Zwierzęciu można pozwolić przebywać w jakimś przedsionku, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli ktoś nie chce tego zrobić, musi pamiętać, że podstawą jest ocieplona buda. Trzymanie psa bez ciepłego schronienia i narażanie go na cierpienie to przestępstwo. Apeluje się o reagowanie na takie sytuacje.

Przed nami kilka mroźnych dni i nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym mrozem niemal we wszystkich województwach. Według synoptyków mroźna aura utrzyma się do 1 marca. Prognozuje się temperaturę minimalną od -18 st. C do -15 st. C.

Gdy słupki rtęci pokazują kilka lub kilkanaście stopni poniżej zera, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób w podeszłym wieku czy samotnie przemieszczających się po terenach gminy. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję czy ośrodek pomocy społecznej za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Przypominamy, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe 112 i 997, a informacja szybko przekazana służbom może uratować komuś życie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Pamiętajmy, że podczas mrozu na zamarznięcie narażone są również zwierzęta. W największym niebezpieczeństwie są psy na łańcuchach. Służby apelują, aby w taką pogodę wpuścić zwierzę do domu. Zwierzęciu można pozwolić przebywać w jakimś przedsionku, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli ktoś nie chce tego zrobić, musi pamiętać, że podstawą jest ocieplona buda. Trzymanie psa bez ciepłego schronienia i narażanie go na cierpienie to przestępstwo. Apeluje się o reagowanie na takie sytuacje.

2018.02.25